راه کارهای هتلی

امروزه با رشد صنعت گردشگری و ايجاد فضای رقابتی ميان سرويس­دهندگان در اين صنعت از يک سو و ورود تکنولوژی­های نو به دنيای ارتباطات از سوی ديگر، اين پرسش مطرح مي­شود که چگونه مي­توان به کمک اين تکنولوژی­ها به­ويژه در حوزه صنعت رسانه، کيفيت سرويس­دهی در صنعت گردشگری را افزايش داد.

تصور کنيد مسافران شما در اتاق خود به بانک وسيعی از فيلم­ها، برنامه­های مستند روز دنيا، برنامه­های مرتبط با منطقه­اي که هتل در آن واقع شده است، موسيقی­های گوناگون، اينترنت و پخش زنده کانال­ها به طور همزمان دسترسی داشته باشند. آيا دستيابی به اين تکنولوژی دور از ذهن مي­نمايد؟

به کار­گيری تکنولوژی­های نو و جذاب امروزی و استفاده بهينه از زيرساخت­های تکنولوژيک هتل­ها مي­تواند راه را برای دستيابی به پاسخ اين گونه پرسش­ها بگشايد. در سال­های اخير گام­های بلندی در راستای تحول و ارتقا­ی کيفيت سرويس­دهی در هتل­های ايران برداشته شده است، اما برای پيشبرد بيش از پيش اين صنعت، استفاده از فناوری­های روز منطبق با استانداردهای دنيا که براي مسافران خدمات بهتر و برای صاحبان صنعت هتل­داری درآمد بيشتری را به ارمغان آورد، کانون توجه بسياری از هتل­ها در سراسر جهان گشته است.

تمايل مسافران برای استفاده مناسب از اوقات اقامت در هتل فرصتی است که با درک اهميت و استفاده مناسب از آن مي­توان به افزايش سطح رضايت مشتريان، حفظ وفاداری آن­ها و همچنين رشد فزاينده­ی تقاضا برای هتل­ها دست يافت. اين افق نو که به تازگی در صنعت رسانه گشوده شده است ويژه ايران نبوده و در سراسر دنيا به عنوان يک گام موثر در پيشبرد صنعت گردشگری مطرح مي­باشد. بر اساس آخرين تحقيقات انجام شده بسياری از مسافران معتقد اند که دسترسی به چنين امکاناتی مطلوبيت اقامت در هتل را برای آنان دوچندان خواهد نمود. بنابراين اين فرصت طلايی حاصل از پيشرفت تکنولوژيک يک راهکار برد – برد را به هتلداران و مسافران اهدا مي­نمايد: لحظات سرشار از لذت برای مسافران، افزايش درآمد برای هتلداران.

تصور کنيد به جای مدل­های قديمی تماشای تلويزيون که هيچ حق انتخابی را به بيننده نمي­داد، مسافران بتوانند در دنيايی از فيلم­ها، سريال­ها، موسيقی­های متنوع و کانال­های تلويزيونی گام بردارند. حس لذت انتخاب کردن برنامه­ی مورد علاقه، خاطره خوش لحظات سپری شده در هتل شما را همواره در ذهن مشتريان ثبت خواهد نمود. تمامی اين سرويس­ها توسط IPTV ميسر گشته است. واگذاری اختيار به مخاطب برای گزينش برنامه دلخواه خود، در هر زمان و از هر نوع، دليل اصلی پيدايش IPTV مي­باشد. اين تکنولوژی به شدت مسافران را تحت تأثير قرار خواهد داد و بی شک آينده پخش رسانه هتل­ها در سراسر دنيا به اين سمت گام بر مي­دارد. کاما با برپاسازی سيستم IPTV اين امکان را به مسافران مي­دهد که در هر لحظه هر آنچه را که از دنيای ارتباطات بخواهند در اختيار بگيرند. ترکيب قابليت­هايی از جمله پخش محتوای درخواستی، ضبط برنامه­های زنده، مديريت و پخش تبليغات و دسترسی به اينترنت تنها از طريق يک تلويزيون تمام نيازهای مسافران برای دسترسی به دنيای ارتباطات و اطلاعات را پاسخ خواهد داد.

سيستم IPTV کاما، به بهترين نحو پاسخگوی هلدينگ­های هتل­داری کشور نيز خواهد بود. با تکیه بر این سامانه میهمانان هر یک از این هتل ها، با استفاده از تلویزیون اتاق خود به یک سامانه تلویزیون تعاملی بر بستر IPTV متصل شده و از کلیه قابلیت­های سیستم که گوشه­ای از آن در زیر شرح داده شده است بهره­مند می­گردد. ضمنا محتوای ارائه شده روی این سامانه ضمن ارائه استقلال به هر یک از هتل­های گروه، این امکان را به مدیریت IT گروه هتل­ها می­دهد که کلیه محتواها و قابلیت­های ارائه شده روی یک یا هر چند هتل از هتل­های زیر مجموعه را به صورت متمرکز و از دفتر مرکزی مدیریت کنند. به این ترتیب ضمن کاهش بسیار در هزینه­های تامین محتوا و مدیریت سیستم، امکان هماهنگی در خدمات ارائه شده، قیمت گذاری سیستم­ها، هماهنگی پایگاه داده هتل­ها با یکدیگر، امکان ارائه سرویس­های ویژه به میهمانانی که در هتل­های مختلف گروه اقامت دارند و … نیز به مدیریت مجموعه گروه هتل­ها داده خواهد شد.

قابلیت های سیستم

سیستم تلویزیون تعاملی مبتنی بر IP یا IPTV یک سیستم دوطرفه است که می­تواند امکانات زیادی را بر روی تلویزیون اتاق کاربران به آن­ها ارائه دهد. برخی از اصلی­ترین این امکانات به شرح زیر می­باشند:

پخش شبکه­های تلویزیونی همراه با کنترل زمانی آن­ها – Time Shifting Live TV

قابلیت Pause نمودن، Stop کردن، عقب یا جلو بردن برنامه­ی در حال پخش (Forward/Rewind) و دسترسی به برنامه­هایی که یک هفته­ یا حتی یک ماه قبل پخش شده است، جزء ویژگی­های منحصر به فرد IPTV می­باشد. اتصال شبــکه­های تلویزیونی ماهواره­ای (DVB-S/S2) و زمینی (DVB-T) با کیفیت دیجیتال (HD / SD) به این سامانه، قابلیت کنترل زمانی را به بیننده اعطا خواهد نمود.

فیـــــــلم درخواســـــتی – (VOD (Video on Demand

بر خلاف مدل­های قدیمی و رایج تماشای تلویزیون، VOD این امکان را به بینندگان می­دهد که از طریق منویی که روی صفحه­ی تلویزیون در اختیارشان قرار می­گیرد فیلم دلخواه خود را از میان بانکی وسیع انتخاب نمایند و با کیفیت HD به تماشای آن­ها بپردازند. این بانک از راه دور و به صورت نامحدود قابل به روزرسانی می­باشد. ویژگی منحصر به فرد VOD، ابزاری شگفت انگیز برای سرگرم شدن بیننده می­باشد. ضمنا امکان VOD می­تواند از راهکارهای اصلی برای درآمدزایی سیستم باشد.

امکان جستجو در بین فیلم های موجود روی سیستم، امکان پیشنهاد برای فیلم­های درخواستی کاربران، امکان امتیازدهی روی محتواها توسط کاربران و نمایش آن­ها بر اساس بیشترین امتیاز یا بیشترین تماشا و… از امکانات پیاده سازی شده در سیستم IPTV می­باشد.

موســیقــی درخواســـــتی – (MOD (Music on Demand

برای پخش موسیقی دیگر نیاز به هیچ وسیله­ی جانبی نیست. IPTV این امکان را به بیننده می­دهد که از طریق کنترل از راه دور تلویزیون خود به بانک متنوعی از انواع موسیقی­ها دسترسی داشته باشند. قابلیت ایجاد Playlist، دسته بندی و به روز رسانی جزء امکانات دیگر این ویژگی است.

اینترنت روی تلویزیون – Internet on TV

دسترسی به اینترنت بدون استفاده از کامپیوتر توسط IPTV محقق می­شود. بینندگان در هرلحظه از تماشای تلویزیون می­توانند آن را متوقف نموده از طریق یک کی­بورد بیسیم به اینترنت و ایمیل­های خود دسترسی داشته باشند. این ویژگی به خصوص در مواقع ضروری و همچنین افرادی از خانواده (همچون کودکان) که ممکن است کامپیوتر شخصی نداشته باشند مفید خواهد بود.

سرویس ضبط دلخواه کانال تلویزیونی – Catch up TV ,Start Over TV & nPVR

با استفاده از سرویس Catch up TV، کاربران می­توانند برنامه­های تلویزیونی مورد علاقه خود را که از زمان پخش شان ساعت­ها می­گذرد و موفق به دیدن آن نشده­اند تماشا کنند. همچنین با استفاده از سرویس time-shifted TV می­توانند در هنگام پخش تلویزیون زنده به سادگی یک صحنه را  بدون درک از تغییر وضعیت پخش به سادگی به عقب بزنند. با استفاده از سرویس StartOver TV در صورت وجود EPG روی کانال ­زنده در حال پخش، می­توانند برنامه در حال پخش را به سادگی از ابتدای آن (مثلا از ابتدای شروع فوتبال یا ابتدای یک سریال) تماشا کنند.

علاوه بر این سرویس nPVR به کاربر اختیار می­دهد که به دلخواه خود یک کانال تلویزیونی را در زمانی خاص روی سرور برای خود ضبط کند و در زمان دلخواه به تماشای آن بپردازد. همچنین در صورت وجود EPG روی یک کانال، کاربر می­تواند با دیدن زمان پخش یک برنامه در آینده، درخواست ضبط شدن آن را بدهد.

امکانات ذکر شده تنها گوشه­اي از قابليت­های سيستم IPTV  کاماسيستم است. بسته پيشنهادی کاما اپليکيشن­ها و قابليت­های متنوع و جذاب بسيار ديگری نيز دارد که به دليل وجود محدوديت­های امنيتی و رقابتی امکان بيان همه آن­ها بر روی وب­سايت وجود ندارد. در صورت تمايل به آگاهی از کليه امکانات سيستم مي­توانيد درخواست خود را برای دريافت پروپوزال اينجا مطرح نماييد.

نمایشگرهای این دسته